Obeležitev svetovnega dneva varnosti pacientov v Mariboru

Društvo za KVČB, 17.09.2025

Društvo za kronično vnetno črevesno bolezen je kot članica Zveze organizacij pacientov Slovenije sodelovalo pri obeležitvi svetovnega dneva varnosti pacientov, ki ga obeležujemo 17. septembra. Svetovni dan varnosti pacientov 17.9. obeležujemo od leta 2023, po zgledu in izhodiščih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Letos je tema svetovnega dneva Varna skrb za vsakega novorojenčka in otroka. Slogan letošnje akcije je »Varni od začetka«.


V poletnih mesecih, ko smo začeli z izvajanjem akcije, smo bili določeni koordinatorji aktivnosti za posamezne regije. Prevzela sem vlogo koordinatorja SDVP za Štajersko. Koordinatorji smo skupaj z zdravstvenimi domovi in bolnišnicami na dan obeležitve svetovnega dneva varnosti pacientov organizirali dneve odprtih vrat slovenskega zdravstva. ZD dr. Adolfa Drolca Maribor in Porodnišnica Maribor sta pripravila pester program predavanj in delavnic, naše društvo pa se je predstavilo s stojnico z informativnim materialom.


V Zvezi organizacij pacientov Slovenije smo se letos lotili vseslovenske akcije zbiranja posvetil in podpisov na rojstno-voščilne kartice za generacijo novorojenih otrok 2025/2026. S to kartico želimo sporočiti mamicam in novorojenčkom da bomo vsi, ki smo sodelovali v akciji, zanje skrbeli od rojstva dalje, zato tudi slogan »Varni od začetka«. V akcijo smo vključili šole, vrtce, DSO, zdravstvene in druge inštitucije po Sloveniji. V Mariboru in okolici sem skupaj s še dvema prostovoljkama, članicama Društva za KVČB Klavdijo Urnaut Petrinec in Polonco Krt poskrbela za izdelavo posvetil in podpisov na 1800 kartic, tolikšna je namreč ocena rojstev na mariborskem območju v obdobju enega leta glede na lansko leto. V Mariboru z okolico so pri risanju in pisanju posvetil sodelovali otroci iz 7 šol, 2 vrtcev in 1 doma starejših občanov (OŠ Starše, OŠ Tabor I, OŠ Bojan Ilich Maribor, OŠ Martin Konšak, OŠ Janka Padežnika Maribor, OŠ Selnica ob Dravi, Vrtec Otona Župančiča, Vrtec Tezno, DSO Dom pod gorco in otroci iz Sp. Kungote, ki sta jih k sodelovanju povabili naši članici Klavdija in Lana. Mentorice so se potrudile in otrokom razložile namen risanja in pisanja posvetil in nastale so lepe in domiselne rojstno-voščilne kartice.


En del kartic sem nato predala ZD dr. Adolfa Drolca Maribor in zaposlene na Centru za krepitev zdravja so poskrbele za podpisovanje zdravnikov, medicinskih sester in drugih zdravstvenih delavcev.


Velik del rojstno-voščilnih kartic so prevzeli na Kliniki za pediatrijo UKC Maribor, kjer je naša članica dipl. med. sestra Polonca Krt poskrbela za podpise zdravnikov, medicinskih sester in drugih zdravstvenih delavcev. En del pa smo razdelile svojim osebnim zdravnikom in pediatrom.


Na dnevih odprtih vrat v ZD dr. Adolfa Drolca Maribor in v Porodnišnici Maribor smo predstavili rojstno-dnevne kartice in poskrbeli še za nekaj podpisov zdravnikov, medicinskih sester in drugih zdravstvenih delavcev.


Popoldan sem organizirala sprejem pri podžupanji MO Maribor s slavnostnim podpisovanjem rojstno-voščilnih kartic. Na sprejemu so spregovorili podžupanja MO Maribor Davorka Pregl,  Franci Gerbec, podpredsednik Zveze organizacij pacientov Slovenije, strokovni direktor ZD dr. Adolfa Drolca Maribor prim. Danilo Maurič, dr. med., strokovna direktorica UKC Maribor prof. dr. Nataša Marčun Varda, dr. med. in v. d. predstojnice Oddelka za perinatologijo UKC Maribor Lucija Kuder, dr. med.  Kot koordinatorica akcije SDVP za Štajersko pri Zvezi organizacij pacientov Slovenije sem skozi moderiranje sprejema predstavila akcijo zbiranja posvetil in podpisov na rojstno-voščilne kartice. Za tem je sledilo slavnostno podpisovanje rojstno-voščilnih kartic za generacijo novorojenih otrok 2025/2026, ki se bodo rodili v Oddelku za perinatologijo (porodnišnica) Maribor v obdobju enega leta, od letošnjega svetovnega dneva varnosti pacientov.


Poleg govornikov so se na kartice podpisali pomočnik direktorja PU Maribor Rafael Viltužnik, župan Občine Starše g. Stanislav Greifoner, direktor Doma starejših občanov Dom pod gorco g. Goran Frangež, ravnatelj OŠ Starše Franc Kekec in pevka Natalija Verboten.


Učiteljica OŠ Starše ga. Lidija Pahor je prisotnim pričarala občutke, ki so prevevali otroke, ko so na njihovi šoli risali in pisali posvetila na 900 kartic. Ravnatelj te šole g. Franc Kekec pa je poudaril, da si želi, da bi nekoč eden od prejemnikov take kartice le-to prinesel v šolo rekoč, to pa so mi narisali otroci te šole ob mojem rojstvu. Med podpisovanjem so svoje misli o akciji predstavili tudi ostali VIP podpisniki. Vsi so si bili enotni, da je akcija združila različne generacije, od otrok, starostnikov, zdravstvenih delavcev, kulturnikov in drugih javnih inštitucij, ki so s tem pokazali, da bomo kot družba skrbeli za novorojenčka od vsega začetka. Vsi skupaj so na sprejemu podpisali 1500 rojstno-voščilnih kartic. Že prej pa so svoj podpis prispevali direktor PU Maribor Beno Meglič in športnik Domen Prevc.


Za zaključek akcije je MO Maribor ob 19. uri poskrbela za prižig oranžne osvetlitve fontane na Titovi cesti in Glavnem trgu. Porodnišnica Maribor pa je poskrbela za oranžno osvetlitev avle porodnišnice Maribor, ki se je v oranžno barvo odela že večer prej.


Po slavnostnem podpisovanju sem paket prvih 100 rojstno-voščilnih kartic predala Porodnišnici Maribor, ostale pa bomo predali na slavnostni predaji koncem meseca septembra. Kot zadnja se bo v Porodnišnici Maribor na kartico podpisala babica, ki bo kartico dala mamici ob odhodu iz porodnišnice. Mamica bo nato na kartico napisala ime svojega novorojenčka. S tem bomo kot družba pokazali, da bomo vsi podpisniki skrbeli za novorojenčka od vsega začetka. 


Danica Koren, koordinatorka SDVP za Štajersko


Mediji o tem dogodku:



 

Slider Image
Slider Image
Slider Image
Slider Image
Slider Image
Slider Image
+ 80