Sodelovanje z ZIFS - DRUŠTVO ZA KVČB V ČASU RAZGLAŠENE EPIDEMIJE

Društvo za KVČB, 23.04.2020

Članek »DRUŠTVO ZA KVČB V ČASU RAZGLAŠENE EPIDEMIJE« objavljen v spletnem časopisu za invalide št. 20-21/2020


Po razglasitvi epidemije bolezni COVID – 19 smo se v Društvu za KVČB še bolj trudili z obveščanjem naših članov tako preko elektronske pošte kot tudi na naši spletni strani. Med člani društva je bilo opaziti zaskrbljenost pri nekaterih tudi precejšnjo stisko. Vsem, ki so rabili pomoč, nasvet, svetovanje smo tudi pomagali.


V soboto 14. marca, smo pripravili navodila in nasvete za osebe s kronično vnetno črevesno boleznijo v času pojavljanja bolezni COVID-19 in jih razposlali po elektronski pošti in objavili na spletni strani društva. Navodila so vsebovala priporočila Konzilija za KVČB, GEIK UKC Ljubljana, priporočila za otroke s KVČB, prevod nekaterih navodil in priporočil skupine ECCO - evropskega združenja zdravnikov specialistov gastroenterologov in praktična priporočila, ki jih je pripravil spec. gastroenterolog.


V navodilih smo poudarili da, je izredno pomembno, da svoje kontakte zmanjšamo na najnižjo možno mero, ker virus za svoje razmnoževanje in širjenje potrebuje prenašalce, to pa smo ljudje. V času, ko nimamo niti zdravil niti cepiva in praktično nihče ni odporen proti novemu virusu, je to edini ukrep, ki lahko prepreči okužbo pri osebah s KVČB, ki so že zaradi osnovne bolezni in prejemanja nekaterih zdravil bolj dovzetna za okužbo.


V tem času je linija našega SOS telefon KronoFON-a odprta ves čas.  Člani lahko svoja vprašanja tudi pošljejo na kronofon@kvcb.si na njih pa odgovarjajo strokovnjaki različnih specialnosti, družinski zdravnik, specialisti gastroenerologi pediatri… Vsa vprašanja in odgovore nanje objavimo na spletni strani društva . Od samega začetka sta na voljo za psihološko pomoč in podporo tudi psihoterapevtki.


Zaradi razmer epidemije bolezni COVID – 19 se člani društva po enem mesecu še vedno ne moremo srečevati, podružiti, poklepetati v živo, zato smo se v društvu odločili, da pripravimo prvo virtualno strokovno srečanje - webinar. Prvo virtualno strokovno srečanje smo organizirali  v ponedeljek, 20. aprila ob 18:00 skupaj s časnikom Finance in ekipo Medicine in ljudje, ki nam je priskočila s tehnično in moderatorsko pomočjo. Tema srečanja je bila KVČB in COVID – 19.


Odziv članov na vabilo k poslušanje webinarja je bil zel velik, prijavilo se jih je 180.


Na webinarju so kot predavatelji sodelovali: Matic Koželj, dr. med. spec. gastroenterolog, iz gastroenterološke klinike UKC Ljubljana, Sanja Jablanovič, univ. dipl. prav. Pravno informacijski center nevladnih organizacij, Dušan Baraga dr. med. spec. druž. med., podpredsednik Društva za KVČB, Mateja Saje, predsednica Društva za KVČB in Vesna Tomaževič kot moderatorkaNa webinarju smo se dotaknili vprašanj, povezanih s KVČB, epidemijo in boleznijo COVID -19. Beseda je tekla o tem ali imamo osebe s KVČB večje tveganje za okužbo? Zakaj ne moremo do svojega zdravnika, diagnostičnih preiskav? Kako je z prejemanjem zdravil tako bioloških kot imunosupresivov? Lahko ostanemo v bolniškem staležu?


Namen webinarja je bil, da bi tekom srečanja odgovorili na najbolj pereča vprašanja, ki pestijo osebe s KVČB in njihove svojce. Naslednji dan sta priporočilo specialista gastroenterologa, ki jih je podal med webinarjem osebam s KVČB povzela STA in radio Prvi v svojih poročilih. Nekatere odgovore poslušalcem pripravljamo in jih bomo objavili v naslednjih dneh. Za tiste, ki so zamudili srečanje in tudi za tiste, ki bi si srečanje ogledali ponovno bo objavljen posnetek in link na spletni strani društva za KVČB. Bliža se svetovni dan KVČB, ki ga obeležujemo vsako leto 19. maja. Verjetno ga bomo morali zaradi razmer letos obeležiti malo drugače, kljub vsemu pa se bomo potrudili, da bomo ostali povezani.

Slider Image